Pracovný pohovor (interview) je neoddeliteľnou súčasťou hľadania novej práce. Potenciálny zamestnávateľ si počas neho overuje odbornosť účastníčok a účastníkov, ich osobnostné predpoklady, motiváciu či zručnosti. Interview môže pre niektorých predstavovať stresujúcu záležitosť, nervozitu môže odbúrať príprava. V tomto článku sa pozrieme na časté otázky o pohovoroch na Slovensku, nájdete v ňom aj krátke možnosti odpovedí.
Kedy mám prísť?
Ideálne je prísť 10 – 15 minút vopred, cestou sa môžu vyskytnúť nepredvídateľné okolnosti. Príchodom vopred preukážete svoju dochvíľnosť a profesionalitu.
Čo si mám obliecť?
Záleží na type zamestnávateľa. Ak ide o banku či štátnu inštitúciu, je lepšie zvoliť formálny odev. Ak ide o menšiu spoločnosť, firmu venujúcu sa výrobe či malú IT spoločnosť, postačí menej formálny dress code. V zásade však platí pravidlo, že je lepšie byť o niečo formálnejší než príliš neformálny.
Čo si mám vziať so sebou?
Kópiu životopisu a pracovnej ponuky, prípadne portfólio. Môžete si zobrať aj zoznam otázok, ktoré chcete položiť, alebo zápisník s perom.
Ako sa vyrovnať s trémou?
Dôkladne sa pripravte, naštudujte si informácie o spoločnosti, jej histórii či úspechoch. Pohovor berte ako rozhovor a nie ako výsluch.
Ako dlho trvá pracovný pohovor?
To je rôzne. Bežne od 30 do 60 minút, ale záleží od typu pohovoru a počtu ľudí, ktorí sa ho zúčastňujú. Svoju rolu hrá tiež, či je pohovor viackolový, či zahŕňa opravu testov alebo prezentáciu prípadovej štúdie. Môžete sa stretnúť aj s pohovormi, ktoré budú pokračovať aj na ďalší deň (napr. po oprave testov od viacerých uchádzačok/ uchádzačov).
Mám byť počas pohovoru formálny alebo uvoľnený?
Záleží od priebehu. Ak bude prebiehať formálne, prispôsobte sa. Buďte profesionálna/y, ale priateľská/ý. Ukážte, že dokážete komunikovať a so zapadnutím do tímu by ste nemali problém.
Ako odpovedať na otázku „Povedzte nám niečo o sebe“?
Stručne zhrňte svoju doterajšiu kariéru a štúdium. Hovorte o svojich silných stránkach a tiež o tom, čo vás na danej pozícii zaujalo. Ak bude pohovor prebiehať menej formálne a uvoľnene, môžete spomenúť aj svoje záľuby a koníčky.
Ako sa pripraviť na otázku „Aké sú vaše slabé stránky“?
Vyberte si takú slabú stránku, ktorá váš pracovný výkon neovplyvňuje negatívne. Ukážte tiež, ako na nej pracujete.
Môžem počas pohovoru hovoriť o plate?
Áno, skôr či neskôr sa to udeje na každom pohovore. Počkajte však, kým na plat opýtajú zo spoločnosti, v ktorej sa o prácu uchádzate. Urobte si prieskum, v akej hladine sa platy v danej pozícii pohybujú, vyhnete sa tak uvedeniu privysokého/ prinízkeho rozsahu.
Môžem klásť otázky aj ja?
Samozrejme. Pripravené otázky dokonca preukážu váš záujem o pozíciu aj o firmu.
Čo ak dostanem otázku, na ktorú neviem odpovedať?
Nepanikárte, priznajte to a zachovajte pokoj. Skúste sa nad odpoveďou zamyslieť, prípadne si vypýtajte spresnenie otázky.
Ako odpovedať na otázku o dôvode odchodu z predchádzajúcej práce?
Buďte úprimná/ý, ale pozitívna/y. Môže ísť o hľadanie nových výziev či naplnenie ambícií o kariérnom raste. Vyhnite sa očierňovaniu svojho predošlého zamestnávateľa.
Ako zdôrazniť pracovné skúsenosti, ak som čerstvá absolventka/ absolvent?
Zamerajte sa na štúdium a na študijné projekty, stáže, dobrovoľníctvo a brigády. Zdôraznite zručnosti, ktoré ste nadobudli, prípadne prehĺbili.
Mám o predchádzajúcom zamestnávateľovi hovoriť negatívne?
Tomuto by ste sa mali vyhnúť, pôsobí to neprofesionálne. Aj napriek prípadnej zlej skúsenosti sa zamerajte skôr na vaše pracovné úspechy či na to, čo ste sa naučili.
Čo robiť po pohovore?
Môžete poslať ďakovný e-mail, v ktorom vyjadríte vďaku za príležitosť a čas, ktorý vám venovali. Potvrdíte tak svoj záujem o pozíciu aj po skončení pohovoru.
Čo robiť, ak ma po pohovore nevybrali?
Nebrať si to osobne. Požiadajte o spätnú väzbu, spýtajte sa na dojmy z vášho výkonu. Berte to ako skúsenosť.
Ako sa pripraviť na online pohovor?
Online pohovory, prípadne ich prvé kolá, sú na Slovensku pomerne bežné. Otestujte si svoju techniku, skontrolujte, či Vám funguje mikrofón a reproduktor, vyberte si tiché a dobre osvetlené miesto. Môžete si pripraviť aj poznámky či zápisník.
Blíži sa termín odpovede, či prijmem ponuku firmy A, no čakám na odpoveď od firmy B. Čo mám robiť?
Vypýtajte si ešte pár dní na premyslenie, ideálne skôr, ako v deň, kedy by ste mali odpovedať. Je to pomerne bežné, personalistky a personalisti sa s takouto požiadavkou stretávajú.
Tento článok vznikol v rámci iniciatívy UNICEF Pathways. Viac informácií nájdete na digital one-stop-shop UNICEF: https://